Ako sa chrániť pred krízou

Autor: Peter Gomboš | 6.6.2012 o 19:31 | (upravené 6.6.2012 o 21:11) Karma článku: 6,59 | Prečítané:  601x

Málokedy sa stane, že natrafím na článok, ktorý je zrozumiteľný pre širokú verejnosť. Preto by sa chcel podeliť o informácie s ktorými som stotožnený a ktoré už mesiace odporúčam nie len svojim klientom:

Euro a eurozóna sa nachádzajú vo vážnej kríze a nikto nevie, aký bude ďalší vývoj. Na Slovensku trestuhodne chýba diskusia o tom, čo nám hrozí a ako týmto hrozbám čeliť. Preto namiesto slepej dôvery voči „bruselským záchrancom“ je dobré sa pripraviť aj na horšie časy (čo samozrejme neznamená, že nutne musia nastať). Každý súdny človek vidí, že po dvoch rokoch „zachraňovania“ je eurozóna vážne ohrozená.

Myslím, že je správne vychádzať z toho, že Grécko tento rok opustí eurozónu, že hodnota eura voči doláru bude tento rok priebežne klesať, že inflácia sa zvýši a že kríza v Španielsku sa bude zväčšovať a Španielsko požiada o peniaze z EFSF (dočasný euroval, i keď dnes sa všetci tvária, že k tomu nedôjde, no presne to isté sme zažili aj v prípade Grécka). Probruselskí lídri sa budú snažiť využiť krízu na viac integrácie (rozumej ďalšie odovzdanie kompetencií inštitúciám, ktoré nezvládli ani tie kompetencie, ktoré mali doteraz), takpovediac zadnými dvierkami, čo ešte viac zníži dôveru v našu spoločnú menu.

1. Hotovosť v eurách na účte

Zodpovední sa snažia riešiť dlhovú krízu stále ďalšími a ďalšími dlhmi. To je síce nezmysel, ale aj tak sa to deje s výsledkom, že po prvé, stúpne inflácia a po druhé, klesne výmenný kurz eura povedzme voči USD. Z hľadiska ochrany hodnoty svojich úspor preto nie je rozumné držať na účte väčšie hotovosti v eurách a už vôbec nie celoživotné úspory, či termínované vklady.

Riešenie je zriadiť si vo svojej banke devízový účet v cudzej, predpokladane stabilnej mene. Takéto kritérium spĺňajú meny, ktoré sú (1) mimo Európy, (2) politicky stabilných krajín a (3) krajín s nerastným bohatstvom. Čiže, naďalej máte peniaze vo svojej banke, rovnako dostupné, avšak chránené pred predpokladaným znehodnotením eura.

2. V ktorej banke držať peniaze?

Na Slovensku je pomerne solídny bankový dohľad a zároveň sú vklady do 100 tisíc eur chránené. Preto je “útok“ na banky na Slovensku málo pravdepodobný. Napriek tomu, je lepšie mať peniaze v banke, ktorej matka stojí na pevných nohách, ako v takej banke, ktorej matka má problémy. Zistiť sa to dá ľahko, cez ratingy slovenských bánk a podľa toho sa rozhodnúť.

3. Majetok – nehnuteľnosti, akcie, zlato

Je celkom rozumné si práve teraz kúpiť nehnuteľnosť, ktorú budete obývať. Ceny nehnuteľností v posledných troch rokoch slušne klesali, zároveň ešte nedosiahli dno, čiže stále je priestor na úspešné vyjednávanie. Pozor však pri nehnuteľnostiach, ktoré plánujete prenajímať. Keď to spraví veľa ľudí, bude veľká ponuka bytov a teda nižšie nájmy.

Akcie podliehajú rôznym vplyvom, špekuláciám a aj stádovitosti. Môže sa preto stať, že klesnú pod fundamentálnu hodnotu a vtedy sa oplatí ich kúpa. Keď výraz fundamentálna hodnota počujete prvýkrát, nechajte akcie radšej tak, môžete sa popáliť. Každopádne ich nekupujte na páku. Aj to počujete prvý krát? Akcie už neriešte.

Zlato má v súčasnosti síce vysokú hodnotu a preto nemusí nejakú dobu narastať (dokonca môže dôjsť k poklesu) ale z dlhodobého hľadiska (bavíme sa o rokoch) sa ho zrejme oplatí kúpiť.

4. Budúce príjmy – pracovné zmluvy, nájomné zmluvy a pod.

V čase znehodnocovania meny sa oplatí robiť dlhy. Je to smutné, ale je to tak. Určite neodporúčam robiť dlhy len tak, každý dlh na spotrebu je nevýhodný. No v prípade, že už dlhšiu dobu ste plánovali vziať si hypotéku alebo kúpiť nové auto či stroj na lízing, sú najbližšie mesiace na to vhodné. Bezpodmienečne si však musíte dávať pozor na detaily v zmluve – aby bola uzavretá na menu euro (napríklad v Maďarsku má dnes veľa ľudí problém s tým, že zobrali si hypotéku vo švajčiarskych frankoch) a snažte sa o čím dlhšiu pevnú úrokovú sadzbu. Inými slovami, tomu, o čo sa treba snažiť pri budúcich príjmoch, sa treba vyhnúť pri budúcich výdajoch.

6. Cesty do južných krajín

Určite nič nepokazíte, keď budete mať vyššiu hotovosť so sebou. Pravdepodobnosť, že v Grécku nastane „bank-run“ (teda masové vyberanie vkladov obyvateľstva) vôbec nie je malá. Nezabúdajte, „bank run“ prichádza vždy nečakane. Jeden deň je pokoj a na druhý deň sú šory pred bankami. Španielsko a Portugalsko sú ohrozené tiež, i keď o niečo menej. Môže sa stať, že nebudú fungovať bankomaty a že podniky nebudú akceptovať platbu kartou. Opakujem, môže sa stať. Najmä pri dlhších pobytoch je dobré na to myslieť. No a v Grécku sa vám môže stať, že po tom, čo Gréci krízu eura spustili, ním už nebudete môcť platiť. Možno si poviete, že to je snáď zlý vtip. Nebudem to komentovať, ale pripraviť sa aj na túto alternatívu určite neuškodí.

Na záver: Uviedol som nie len môj osobný názor, ale súhrn odborníkov . Možno Vám pomôže viac ako kopec článkov ktorými sme každý deň bombardovaní. Už tých správ je tak veľa, že mi to pripomína názov jednej knižky od spisovateľa Erich Maria Remarque: Na západe nič nové. Každopádne, rozhodnutia a zodpovednosť sú Vaše.

Viac info na v mojich článkoch alebo na FB: Dobrý Finančník

Zdroj: http://www.strana-sas.sk/ako-sa-chranit-pred-krizou/1017

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?