Sčítané!!! Stará téma s novými číslami

Autor: Peter Gomboš | 2.4.2012 o 21:55 | (upravené 3.4.2012 o 8:34) Karma článku: 3,67 | Prečítané:  249x

Máme za sebou prvé výsledky sčítavania obyvateľstva. Zaujal ma jeden graf, viď vpravo, na prvý pohľad to vyzerá ako nepodarená pyramída. V minulom článku som popisoval Projekt 40. Teraz po výsledkoch sčítania vidno ako sa môže táto pyramídová hra s peniazmi obyvateľov a ich dôchodkami zosypať (aj iným sociálnym zabezpečením).

Čo nám hovorí tento graf? Najväčší počet obyvateľov sa nachádza vo veku 25-39 rokov. Potom počet obyvateľov klesá na jednu aj druhú stranu. Obyvatelia vo veku 25-39 rokov sú najvýkonnejšia pracovná sila. Sú to ľudia, ktorí odvádzajú štátu najväčšie odvody - na dôchodok, nemocničnú starostlivosť, sociálne istoty. Ak si niekto ešte myslí, že peniaze ktoré štátu platí si štát odkladá, aby mal keď bude chorý, alebo pôjde na dôchodok tak by sa mal zobudiť. Všetky peniaze idú terajším poberateľom  dôchodkov, sociálnych dávok a nemocničnej starostlivosti. Čo sa stane ak táto najpočetnejšia generácia pôjde na dôchodok (ak pôjde)? Viete si predstaviť, že sa graf posunie nahor, o 25rokov?

Postupom času, ako sa to bude diať, môžu nasledovať tieto scenáre:

  • 1. Dôchodkový vek sa bude predlžovať - 67. rok odchodu na dôchodok. Vo vyspelých štátov vEÚ už nenájdete nižší dôchodkový vek ako 65rokov (v niektorých krajinách majú ženy odchod do dôchodku nižší).
  • 2. Odvodové zaťaženie sa bude zvyšovať. Štát musí odniekiaľ vziať peniaze na vyplácanie dôchodkov, požičiavať sa nedá donekonečna, tak len od ľudí...
  • 3. Znižovanie dôchodkov - úplne iné vymeriavacie základy ako sú dnes

Iné možnosti na udržanie systému nie sú. Je to smutné, ale čím skôr si to uvedomíme, tým budeme vo väčšej pohode. Dôležitý je čas, nie koľko vieme mesačne ušetriť.

Moje odporúčanie je, aby si každý odkladal na budúce časy, či to už bude na dôchodok alebo na úplne iné strategické ciele. Hlavná vec, že výdaje musia byť nižšie ako príjmy a zvyšok odkladať na dlhodobú rezervu. To, že kam, to je otázka na špecialistu, ktorý Vám vypracuje stratégiu tvorby majetku. Vytvárať si svoju finančnú nezávislosť - rentu.

Zdroj obrazka: http://portal.statistics.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?